7/06/2015

Blog Conference Poznań 2015 - najciekawsze wystąpienia

W miniony weekend w Poznaniu odbyła się konferencja, na którą przyjechało mnóstwo blogerów z całej Polski. Choć w poniedziałek czekało mnie zdawanie bardzo ciężkiego (na szczęście ostatniego) egzaminu na uczelni, nie potrafiłam odmówić sobie przyjemności wzięcia udziału w tym interesującym wydarzeniu :) Postanowiłam wybrać się choć na kilka wykładów i posłuchać co do powiedzenia mają osoby, które osiągnęły w życiu sukces i spełniły swoje marzenia. Spotkanie w realnym świecie ludzi, których bardzo cenię i podziwiam było naprawdę miłym przeżyciem!

English version:
The Blog Conference was held in Poznan this weekend. Many Polish bloggers were there :) Although I had very hard, last exam at university, I just could not to refuse the pleasure of participating this event. I decided to take part in a few presentations and listen to the bloggers, who achieved success and fulfilled their dreams.Z wielkim zaciekawieniem wysłuchałam przemówień wygłoszonych przez niesamowitych, charyzmatycznych ludzi z pasją, którzy dzielili się ze zgromadzonymi na sali blogerami swoim bogatym doświadczeniem, na które często pracowali przez długie lata. Szczególnie zainteresowały mnie dwa niedzielne wystąpienia. Podczas pierwszego z nich, niezwykle sympatyczna i inteligentna Agnieszka Puchyr, która jest architektem, opowiadała o tym, jak w ciągu kilku lat, w dużej mierze dzięki blogowi stworzyła własną firmę zajmującą się obecnie naprawdę wielkimi, znaczącymi projektami. Blogerka twierdzi, że jeśli mamy jakąś pasję lub zajęcie, w które wkładamy sporo serca, powinniśmy zacząć pisać o nim w sieci - i to w taki sposób, aby przyciągnąć do nas nie tylko czytelników, ale i potencjalnych klientów. Wtedy mamy możliwość znacząco wyróżnić się spośród wielu innych zajmujących się tym samym, a to najlepsza droga do osiągnięcia sukcesu na dużą skalę. Internet niesie za sobą ogromny potencjał i naprawdę warto z niego korzystać!
- - -
I listened with a great curiousity lectures of amazing and charismatic people, who are full of passion, and who shared their long-standing experiences with all participants of Blog Conference. I was interested especially in two presentations on Sunday. First was lectured by very nice and inteligent blogger, Agnieszka Puchyr, who is an architect. She was talking how she has ran a bussines and developed it to the really great scale, mainly thanks to blogging about architecture, which is her passion. She argued that if we have a passion that we put our heart and soul into, we should write about it and post in the Internet. But we have to do it so as to attract not only readers but also potential customers! Then we get an opportunity to be different than other bloggers, who write about it too. This is the best way to achive a success. Internet give us a capability and it is worth to take advantage of it!Drugi inspirujący występ, na który czekała większość uczestników konferencji, należał do Tomka Tomczyka (znanego jako Jason Hunt, dawniej Kominek), jednego z popularniejszych polskich blogerów, a także autora świetnych książek o blogowaniu. Przyznam, że przede wszystkim zaimponowała mi swoboda, z jaką komunikował się ze zgromadzonymi na sali osobami i umiejętność wzbudzenia zainteresowania u niemal wszystkich obecnych, co w przypadku dłuższych wypowiedzi stanowi nie lada problem! Bloger nie tylko udowodnił, że ma niezłe poczucie humoru, ale również wykazał się sporą wiedzą na poruszane przez siebie tematy. Zwrócił uwagę na fakt, że blogosfera od paru lat stoi w miejscu i obecnie o wiele więcej można osiągnąć za pomocą innych platform. Zakres działań większości znanych blogerów zdecydowanie nie ogranicza się do publikowania nowych postów. Często wręcz zajmują się oni zupełnie czymś innym, a świetny kontakt z ludźmi umożliwiają im media społecznościowe. Co ważne, nie można uzależniać się od bloga, przede wszystkim trzeba promować siebie i swój wizerunek, co umożliwi przetrwanie bez względu na wszystko. Tak naprawdę ciężko jednak przewidywać, co wydarzy się za kilka lat. Gdyby wiele lat temu ktoś powiedział Stevowi Jobbsowi, że firma Apple największe zyski osiągnie nie dzięki sprzedaży komputerów, ale telefonów, ten prawdopodobnie puknąłby się w głowę ;)
- - -
The second was an inspiring and impatiently awaited presentation of Tomek Tomczyk (aka Jason Hunt or Kominek), one of the most popular blogger in Poland, and also author of excellent books about blogging. I must admit, that I was impressed by ease of speaking and communicating with attendees. He has a very high skill of talking interestingly, what is increasingly rare. He proved he has great sense of humor as well as know-how aplenty. He also stressed that blogoshere has not developed for last few years, and currently blogger can achieve much more via other platforms. Activity of the most popular bloggers is not focused only on writing new posts for their blogs. They more and more do a lot of other things and use social media to be in touch with their readers. They diversify platforms they use. What is important, a blogger must not be addicted only to his blog, has to promote himself and his image. It assures survival. Frankly speaking, it is difficult to foresee what could happen a few years from now. If somebody had told to Steve Jobs many years ago, that Apple will be making much more money from phones than PC's, Steve would probably have answered him, that he need his head examined ;)
8 comments:

 1. Ale super sprawa, można się na nowo zainspirować i tworzyć bloga.
  Co więcej - mieć jakieś idee na życie tak jak ww. architektka :)

  ReplyDelete
 2. Fajnie to opisałaś. Takie spotkania potrafią być naprawdę inspirujące. A już niedługo See Bloggers w Gdyni. Będziesz?

  ReplyDelete
 3. Kiedy pokazesz te wysokie platformy? ;))

  ReplyDelete
 4. Ładnie wyglądałaś, no i świetna relacja z konferencji :-)

  ReplyDelete
 5. Pięknie się ubrałaś na to spotkanie :)

  ReplyDelete

I would love to hear your thoughts, so please feel free to share your opinions in the comments below. Your feedback is greatly appreciated, and I personally read every comment. Thank you!
- - -
Proszę, podziel się ze mną swoją opinią - dzięki temu będę mogła udoskonalić to co robię :)